Moloz

Şimdi gelde yazma;
Haber öyle aranılıpta bulunmayan cinsinden.

Çoğu kişi yine birilerine giydirmişler diye iç geçirecektir ancak,
Tarihe moloz dökmüşler haberini okuduktan sonra iyi ki sayfalarında yer vermişler diyecektir, inanıyorum

Süleymaniye bölgesi malumunuz olduğu üzere, bir tarih yuvası.
Han, hamam, tarihi evler, camiiler.
İşin iki yüzü var orada 
Birincisi turizm cenneti olabilecek bir bölge olarak adlandırılıyor,
İkincisi kış sporu turizmi için bulunmaz bir yerleşim sahası.

Bu konuda Gündoğumu haberin sayfalarını karıştıranlar o zamanın beden eğitimi öğretmeni şimdilerin il müdürü Sayın İsrafil Aslan’ın bölgeye ait methiyeler dizen sözlerini açıp okuyabilirler.

Neyse haberin başlığı ise,
‘Tarihe moloz dökmüşler’
Yani moloz döken Gümüşhane, tarihi de yok etmeyi bir görev kabul etmiş sanki.

Hani saldım cayıra, mevlam kayıra o hesap…
Değeri ölçülmeyecek bir eserin üzerine dökülen moloz kimin üzerine dökülmüştür acaba?

Ben söyliyeyim?
‘Hepimizin’
Süleymaniye için daha doğrusu o bölge için bugüne kadar ne kadar söylem ve icraat ifade edildiyse (ki sözde kaldı).

Bakınız Yeniçağ gazetesinden 
Süleymaniye bölgesiyle ilgili çok çarpıcı analizlerin yer aldığı bir haber okuyalım birlikte,

Kararı sizler verin.

Güvenlik sorunu var
Bir başka sorun ise güvenlik… Daltaban mevkiinden başlayarak Meteoroloji Müdürlüğü ve hemen yanıbaşındaki Kuran Kursu ve Kız Yurdu, mezarlıklar mevkii Süleymaniye Mahallesi mevkii, tarihi Kop Virajı, ilerisindeki kireç kuyusu, İnderesi, daha ilerisindeki Vank Semti ve tarihi Kemer Çeşmesi… Bu güzergahlarda yaşanan gayri ahlaki durumlar, Süleymaniye Mahallesi sakinlerini tedirgin ediyor.
Bir başka husus mahallemizin sit alanı ilan edilmesi. Bu konuda mahalle sakinleri mağdur oldu. Evleri yıkılsa restorasyonunu yapamıyorlar. Vergisini verdiği bağında bahçesinde bir çivi dahi çakamıyor.Kayak tesisi hikayesi!
Bir de kayak tesisi hikayesi var. 20 yıldır dinliyoruz. Daha ne kadar dinleyeceğiz bilemiyoruz. TÜRSAB, mahallemizde ön çalışma yaptı. Bu şartlarda özel sektörün buraya yatırım yapmasının zor olduğunu söylediler. 

Oy yoksa hizmet yok!
Milletvekillerimizin mahalleye yaptığı bir gezisi sırasında hoş olmayan diyaloglar yaşandı. Karşılıklı sohbet sırasında sorunlarını dile getiren sakinlerimiz ummadıkları tepkiyle karşılaştı. Milletvekillerimiz ‘Burası merkez mahalle. Belediye Başkanı’nı siz seçtiniz, sorunlarınızı da belediye çözecek’ diye tepki gösterdi… Valimiz Yusuf Mayda’yı ziyaret edip sorunlarımızı aktardık. Bize her türlü desteği vereceğini söyledi.”Eserler yerle yeksan olmuş!
Tarihi eserler ve kültürel varlıklar bakımından zengin olan Süleymaniye Mahallesi’nde, şimdilerde çoğu harap olmuş Hagios Stephanos Kilisesi, Köprü, Dükkan, Ulu Cami (Süleymaniye Camii), Ulu Cami Çeşmesi, Ulu Cami Haziresi, Bagios lonnes Kaya Kilisesi, Hacı Tahir Efendi Türbesi, Bagios lonnes Kaya Kilisesi, Hagios lonnes Kilisesi, Rum Erkek Lisesi, Cami-ı Sağir Mahallesi Kilisesi, Camii Sağir Mescidi, Camii Sağir Mahallesi Kaya Kilisesi, Süleymaniye Hamamı, Dere Hamamı, Kavaklık Hamamı, Paşa Hamamı, Güzeller Mahallesi Çeşmesi ve Güzeller Mahallesi Camii bulunuyor.

Bakanlar duyarsız
Oy deposu gördüğü alanlara yatırım yapan AKP hükümetinin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Gümüşhane’nin tarihi mahallesi Süleymaniye’deki drama seyirci kalıyor. Güneydoğu Anadolu’nun en ücra köşelerine yapılan alt yapı yatırımları ve duble yollar, yıllardır mahrumiyet çeken yöre sakinlerinden esirgendi.
Bodrum, Marmaris, Fethiye gibi turistik yörelerdeki tarihi yapılarda incelemelerde bulunup bol bol fotoğraf çektiren, İstanbul, Ankara ve İzmir’deki sanatsal açılışları kaçırmayan Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın yolu, eşsiz tarihi değerlerle dolu Süleymaniye Mahallesi’ne hiç düşmedi!
Şimdi siz karar verin.
Bu haber neden bu şekilde yazılmış ya da ifade edilmiş.
Ne kadarı doğru ne kadarı yanlış.
Araştırılmalı…
Bir tarih elden gidiyor.
Öylece seyrediyoruz.
Durun size bir haber daha vereyimde tam olsun.

“SÜLEYMANİYE’DE BU YIL KAYACAĞIZ”

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İsrafil Aslan ise 9 aydır sürdürdüğü görevde Vali Mayda ve Milletvekillerinin katkılarıyla 5 ilçeye 5 spor salonu çalışmalarında sadece Kürtün ilçesinin kaldığını belirterek, “Bugün itibariyle Gümüşhane’de lisanslı sporcu sayımız 6 bini buldu. Aktif olan ve salonumuzda sporcu sayımız bin 164 sporcumuz var. Sabırsızlıkla beklediğimiz Süleymaniye Kayak Merkezi projesinde ise babylift ve prefabrik bina ile bu yıl ilk kayağı yapacağız.” Dedi.

Nerede müdür bey molozların üstündemi?

0 kişi beğendi

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir